AudytDział Turbinowy prowadzi działalność usługową, obejmującą szeroki zakres badań i pomiarów układów cieplnych, układów chłodzenia oraz oceny stanu technicznego badanych urządzeń.
Ogólny zakres usług Działu Turbinowego:
- Cieplne badania bloków energetycznych opalanych między innymi węglem kamiennym i brunatnym (gwarancyjne, przed- i pomodernizacyjne, przed- i poremontowe).
- Cieplne badania turbin, pomp, sprężarek, chłodni i innych urządzeń energetycznych (gwarancyjne, eksploatacyjne, diagnostyczne).
- Cieplne badania bloków gazowo-parowych oraz urządzeń opalanych gazem ziemnym i olejem opałowym.
- Pomiary specjalne z wykorzystaniem metod znacznikowych (m.in. migracji kulek w układach ciągłego czyszczenia skraplacza, pomiarów przepływów w kanałach zamkniętych i otwartych, w tym przepływów ścieków w kanałach i oczyszczalniach).
- Wyznaczanie strat rozruchowych bloków energetycznych.
- Testy odbiorowe przed przekazaniem obiektów do eksploatacji.
- Badania stanu dynamicznego wirnikowych urządzeń energetycznych.
Kontakt
Dział Turbinowy
Kierownik: Mariusz Kusa
tel. 32 237 63 30
fax 32 237 63 01
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Cieplne badania bloków energetycznych
Badania obejmują kompleksowe pomiary bilansowo - sprawnościowe bloków energetycznych wraz z ich pomocniczymi urządzeniami i instalacjami oraz prace przygotowawcze i analityczne.
Wykonujemy badania:
- gwarancyjne,
- pomontażowo-rozruchowe,
- eksploatacyjne,
- związane z remontami lub modernizacjami turbozespołów.
W zależności od celu badań ustalane są szczegółowe zakresy badań i warunki pracy urządzeń w czasie pomiarów. Celem badań jest:
- sprawdzenie dotrzymania gwarancji deklarowanych przez wytwórców dla bloku, jak i dla poszczególnych urządzeń podstawowych i pomocniczych,
- ocena bloków, turbozespołów i kotłów w aspekcie realizowanych prac (modernizacji, remontów) i stanu technicznego, na podstawie uzyskanych wartości wskaźników techniczno-ekonomicznych i sprawności.
W badaniach stosowana jest metodyka badawcza opierająca się na uzgodnionych normach. Badanie bloku obejmuje pomiary turbozespołu i kotła oraz poboru mocy na potrzeby własne bloku. Wykonujemy również oddzielne badania samych tylko turbozespołów.
Badania turbozespołu obejmują:
- określenie parametrów i wskaźników pracy turbozespołu, układu regeneracji oraz skraplacza,
- wyznaczenie maksymalnej przepustowości i mocy turbozespołu,
- wyznaczanie charakterystyk zużycia całkowitego i jednostkowego pary oraz ciepła,
- wyznaczanie charakterystyk sprawności turbozespołów, turbin oraz poszczególnych ich części,
- wyznaczenie rozkładu ciśnień pary w turbinie i temperatur wody w układzie regeneracji.
Na podstawie pomiarów turbozespołu oraz wykonywanego równocześnie badania kotła i pomiaru mocy blokowych potrzeb własnych wyznaczane są dla bloku między innymi takie charakterystyki jak:
- sprawności kotła i strat energii w kotle,
- zużycia całkowitego i jednostkowego energii chemicznej paliwa przez blok brutto i netto,
- względnego przyrostu zużycia energii chemicznej paliwa przez blok netto,
- sprawności wytwarzania energii elektrycznej przez blok brutto i netto,
- poboru mocy na potrzeby własne bloku.
Cieplne badania urządzeń gazowych
Badania obejmują kompleksowe pomiary bilansowo-sprawnościowe bloków energetycznych wraz z ich pomocniczymi urządzeniami, instalacjami oraz prace przygotowawcze i analityczne.
Wykonujemy badania:
- gwarancyjne,
- pomontażowo-rozruchowe,
- eksploatacyjne,
- związane z remontami lub modernizacjami.
W zależności od celu badań są ustalane szczegółowe zakresy badań i warunki pracy urządzeń w czasie pomiarów.
Najczęściej celem badań jest:
- sprawdzenie dotrzymania gwarancji deklarowanych przez wytwórców dla całego bloku, jak i dla poszczególnych urządzeń składowych, podstawowych i pomocniczych,
- ocena sprawności bloków, turbozespołów i kotłów w aspekcie realizowanych prac (modernizacji, remontów) i stanu technicznego,
na podstawie uzyskanych wartości wskaźników techniczno - ekonomicznych i sprawności. W badaniach stosowana jest metodyka badawcza opierająca się na uzgodnionych z Klientem normach.
Kompleksowe badania urządzeń gazowych obejmują między innymi:
- wyznaczenie parametrów technicznych turbozespołów gazowych (mocy znamionowej oraz mocy osiągalnej, zużycia paliwa i sprawności dla charakterystycznych punktów pracy, temperatur i ilości gazów wylotowych),
- wyznaczenie parametrów technicznych bloków gazowo-parowych (mocy znamionowej elektrycznej i cieplnej, mocy potrzeb własnych, wskaźników zużycia ciepła i sprawności dla charakterystycznych punktów pracy),
- pomiary natężenia hałasu,
- pomiary wibracji turbozespołów gazowych i parowych oraz pomp wody zasilającej wysokiego i niskiego ciśnienia,
- pomiary emisji gazowej (NOx, CO).
Cieplne badania obiegów chłodzących i układów pomocniczych
Badania obejmują kompleksowe pomiary bilansowo - sprawnościowe układów chłodzących i układów pomocniczych, oraz prace przygotowawcze i analityczne. Wykonujemy badania:
- gwarancyjne,
- eksploatacyjne, w tym prace o charakterze audytu,
- związane z remontami lub modernizacjami.
W zależności od celu badań są ustalane szczegółowe zakresy badań i warunki pracy urządzeń w czasie pomiarów.
Celem badań najczęściej jest:
- sprawdzenie dotrzymania gwarancji deklarowanych przez wytwórców,
- ocena: efektów chłodzenia chłodni kominowych, wentylatorowych, wydajności i efektywności pracy układów pomocniczych turbiny w aspekcie realizowanych prac (modernizacji, remontów).
W badaniach stosowana jest metodyka badawcza opierająca się na uzgodnionych normach.
Badania cieplno-hydrauliczne obiegów chłodzących obejmują między innymi pomiary:
- temperatury wody dolotowej do chłodni w aparatach rozpryskowych lub przelewach kanałów wodorozdziału,
- temperatury wody wylotowej z chłodni metodą siatkową w kanałach odpływowych wody z misy,
- temperatury i wilgotności powietrza atmosferycznego,
- prędkości wiatru,
- obciążenia hydraulicznego chłodni, metodą izotopową lub cechowanymi "zwężkami kolanowymi" poprzez pomiar strumieni wody doprowadzanych przez układ pompowy,
- wydajności pomp wody chłodzącej,
- nadciśnienia na ssaniu i tłoczeniu pomp,
- obrotów oraz poborów mocy elektrycznej przez silniki pomp wody chłodzącej,
- nadciśnienia w kanałach wodorozdziału.
Badania natężenia przepływu metodą izotopową
W zależności od celu badań są ustalane szczegółowe zakresy badań i warunki pracy urządzeń w czasie pomiarów.
Celem badań najczęściej są:
- pomiary natężenia przepływu strumieni wody doprowadzanych przez układy pompowe z chłodni, zbiornika wodnego lub rzeki do skraplaczy turbozespołów,
- pomiary natężenia przepływu strumieni wody w różnych warunkach, w których nie można zastosować tradycyjnych metod pomiarowych, np. za pomocą zwężek pomiarowych lub rurek spiętrzających.
Pomiary przepływu strumieni wody metodą izotopową polegają na ciągłym dawkowaniu roztworu znacznika izotopowego do rurociągu i jednoczesnym pobieraniu próbek wody z rozcieńczonym znacznikiem w miejscu, w którym następuje jego całkowite wymieszanie.
Testy odbiorowe dla PSE OPERATOR SA
Badania odbiorowe wymagane przed przekazaniem bloku do eksploatacji wykonywane są dla PSE OPERATOR S.A. w energetyce zawodowej i w energetyce przemysłowej. Badania wykonywane są najczęściej w oparciu o wskazania aparatury ruchowej zainstalowanej na badanych obiektach.
Audyt efektywności energetycznej
Audyt energetyczny jest dobrą praktyką inżynierską, której efekty przekładają się na poprawę działań inwestycyjnych, modernizacyjnych i remontowych oraz stanowią bazę dla działań służących poprawie wskaźników techniczno-ekonomicznych funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Skuteczna poprawa efektywności wytwarzania, przesyłu czy użytkowania energii wymaga wiedzy i świadomości potencjału działań proefektywnościowych w danym przedsiębiorstwie. Audyt energetyczny to narzędzie diagnostyczne, służące skutecznej identyfikacji tego potencjału.
Audytem może zostać objęty zarówno główny proces technologiczny lub produkcyjny, jak i procesy pomocnicze oraz poszczególne urządzenia wchodzące w skład ciągu technologicznego. Określenie planu działań dla obniżenia energochłonności procesów technologicznych w danym przedsiębiorstwie, można zdobyć dzięki kompleksowo zrealizowanemu audytowi energetycznemu, obejmującemu swoim zasięgiem wszystkie działania na drodze przepływu energii w danym przedsiębiorstwie.
Audyt o pełnym zakresie stanowi kompleksowe spojrzenie na urządzenie, instalację czy też linię technologiczną, zawierające określenie stanu technicznego urządzenia / instalacji / linii technologicznej w chwili obecnej (na podstawie wskaźników charakterystycznych dla danego urządzenia / instalacji / linii technologicznej, określających efektywność pracy).
Służy on określeniu powodów potencjalnego pogorszenia się wspomnianych wskaźników, wskazuje sposoby poprawy efektywności pracy badanego urządzenia / instalacji / linii technologicznej oraz określa spodziewane koszty proponowanego przedsięwzięcia.
Audyt składa się z szeregu czynności, mających na celu:
- identyfikację źródeł generujących straty energii, egzergii i czynnika w obiegu
- określenie rzeczywistego poziomu odniesienia w stosunku do aktualnych rozwiązań technicznych w tej dziedzinie
- przedstawienie propozycji przedsięwzięć dla minimalizacji zidentyfikowanych strat
- wykonanie uproszczonej analizy dla określenia prostego czasu zwrotu zaproponowanych przedsięwzięć proefektywnościowych.
W jego zakres wchodzą następujące zadania:
- wykonanie inwentaryzacji urządzeń/procesów
- opracowanie programu audytu, zawierającego m.in. ramowy harmonogram działań na okres pomiarów obiektowych i jego zatwierdzenie przez klienta
- wykonanie pomiarów obiektowych - badania zaplanowane w programie audytu oraz pomiary uzupełniające, wynikłe w trakcie prowadzonych prac
- opracowanie wyników pomiarów i analiz w postaci raportu
- wdrożenie i monitoring rozwiązań spełniających kryterium opłacalności procesów technologicznych
Szacunkowy okres prowadzenia audytu jest uzależniony od wielu czynników i ramowo zawierać się może w przedziale od kilku dni do kilku tygodni - w zależności od wielkości zakładu. W przypadku przedsiębiorstwa posiadającego wiele oddziałów lub zakładów okres ten ulega zwielokrotnieniu. W trakcie realizacji prac związanych z audytem energetycznym elementem niezbędnym jest współpraca pomiędzy kompetentnymi służbami zleceniodawcy a zespołem audytorskim.
Określenie rzeczywistego poziomu strat na obiekcie jest najczęściej zagadnieniem złożonym, wymagającym użycia specjalistycznej aparatury pomiarowej oraz zaawansowanych metod pomiarowych. Kompetencje firmy audytorskiej w tym zakresie są sprawą bardzo ważną, ponieważ audyt energetyczny ma być działaniem niskonakładowym wspomagającym proces poprawy efektywności energetycznej i tym samym wskaźników techniczno-ekonomicznych funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Działania wchodzące w zakres audytu zewnętrznego wymagają zatem dużego doświadczenia, specjalistycznej aparatury i metod pomiarowych.
Wszystkie te kryteria spełnia ENERGOPOMIAR. Posiadamy specjalistyczny sprzęt pomiarowy, sprawdzoną metodykę działania oraz doświadczony zespół, który wykonywał prace dla energetyki zawodowej, przemysłowej, sieci dystrybucyjnych i przemysłu.
TKE - wdrożenia kompleksowych systemów bilansowania i nadzoru eksploatacji
- System bilansowania i nadzoru eksploatacji z wykorzystaniem metodyki techniczno–ekonomicznej kontroli eksploatacji TKE® dla elektrowni lub elektrociepłowni konwencjonalnych.
- System bilansowania i nadzoru eksploatacji dla układów parowo-gazowych.
- System techniczno-ekonomicznej kontroli i oceny efektywności remontów.
- System symulacji wskaźników techniczno-ekonomicznych – uwzględnienie wpływu zmian wybranych parametrów na wskaźniki i koszty zmienne.
- System planowania pracy elektrowni i elektrociepłowni – moduły symulacyjne i testowe.
- System kontroli potrzeb własnych.
- System bilansowania dla zakładów przemysłowych.
- systematyczną kontrolę i ocenę stanu technicznego urządzeń energetycznych,
- poprawność prowadzenia ruchu,
- planowanie pracy stosownie do obecnej i przewidywanej sytuacji,
- właściwe zarządzanie produkcją, poprawność prowadzenia ruchu, podejmowanie decyzji odnośnie prowadzenia optymalnej gospodarki remontowej i przedsięwzięć racjonalizacyjnych.
- Docelowo system umożliwia optymalizację pracy bloków, pomoc w zarządzaniu produkcją i planowaniu pracy.
- Systemy są narzędziem ułatwiającym tworzenie zintegrowanego, nowoczesnego systemu zarządzania procesami wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.
- Możliwe jest rozszerzanie zakresu systemu oraz jego aktualizacja w związku z wprowadzaną modernizacją urządzeń i systemów komputerowych przy zachowaniu porównywalności wyników obliczeń. Systemy dedykowane są dla poszczególnych obiektów, z dostosowaniem do ich specyficznych uwarunkowań, z uwzględnieniem istniejącej platformy informatycznej.
- Sposób zbierania danych do obliczeń dostosowuje się do istniejącego lub projektowanego systemu rejestracji i wyposażenia w aparaturę kontrolno-pomiarową. Obliczenia systemu wykonywane są dla poszczególnych urządzeń, grup urządzeń oraz łącznie dla całego obiektu.
- Na opracowanie i realizację systemu składają się m.in.:
- Opracowanie algorytmów zbierania i weryfikacji danych oraz algorytmów obliczeniowych.
- Oprogramowanie systemu z wykorzystaniem technologii internetowych, opracowanie baz danych.
- Nadzór autorski i pomoc przy wdrażaniu systemu do eksploatacji.
Usługa realizowana jest przez zespół Działu Turbinowego oraz Dział Analiz Gospodarki Energetycznej
System Optymalizacji Pracy Elektrociepłowni i Sieci Cieplnych
SOPES (System Optymalizacji Pracy Elektrociepłowni i Sieci Cieplnych) to zaawansowane narzędzie informatyczne wspierające prognozowanie zapotrzebowania na ciepło w układzie ciepłowniczym oraz ekonomiczny rozdział obciążeń jednostek wytwórczych dla zadanej funkcji celu.
Celem SOPES jest optymalizacja produkcji cieplnej i elektrycznej w jednostkach wytwórczych zasilających system ciepłowniczy, bazująca na prognozowanej wielkości produkcji ciepła dla tego systemu.
- Systemy ENERGOPOMIARU pozwalają na:
- monitorowanie temperatury zewnętrznej i określanie bieżącego zapotrzebowania na ciepło w ramach systemu ciepłowniczego,
- obliczanie nowej, żądanej przez odbiorców temperatury wody sieciowej na zasilaniu,
- bieżącą kontrolę zasobów produkcyjnych w kontekście wykonania planu przy uwzględnieniu dopuszczalnych przegrzewów sieci cieplnej,
- ekonomiczny rozdział obciążeń cieplnych ujmujący jednostki wytwórcze pracujące w ramach systemu ciepłowniczego w kontekście osiągnięcia określonego celu, np. maksymalizacji produkcji energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji lub minimalizacji kosztów produkcji ciepła,
- monitoring strat ciepła i start hydraulicznych wraz z analizą pracy źródeł na zmienne obszary,
- zasilania w ramach bardziej rozbudowanych systemów ciepłowniczych,
- dostarczanie bieżącej informacji nt. kosztów wytwarzania i przesyłu w rozbiciu na zużycie,
- » paliw, straty przesyłu, koszty emisji CO2 itd.
- Funkcjonalności systemu SOPES:
- walidacja pomiarów umożliwiająca obsłudze łatwą kontrolę prawidłowości danych pozyskiwanych przez system,
- wyznaczanie i kontrola wskaźników w warunkach podstawowych i warunkach odmiennych od podstawowych
- określanie odchyleń wskaźników i kosztów z tym związanych,
- konfiguracja raportów według potrzeb użytkownika,
- prezentacja danych w różnych horyzontach czasowych (tydzień, miesiąc, rok),
- szerokie możliwości prezentacji wyników za pomocą raportów, tabel, wykresów, map synoptycznych itd.,
- dostęp online z dowolnego urządzenia (komputer, tablet, smartfon) – z wykorzystaniem przeglądarki internetowej,
- zapewnione bezpieczeństwo danych – dostęp po uwierzytelnieniu przez szyfrowane łącza internetowe spełniające,
- kryteria dostępu do informacji niejawnej,
- intuicyjny interfejs.
SOPES to system otwarty, który może zostać rozszerzony o moduły zawierające obliczenia wykorzystujące autorską Metodę TKE ® (Technicznej Kontroli Eksploatacji), służące do rozliczania zużytego paliwa przez elektrociepłownię i poszczególne bloki (kotły w układach kolektorowych) oraz identyfikacji czynników wpływających na sprawność wytwarzania danej jednostki.
Poprawa sprawności procesów wytwarzania i przesyłu ciepła
ÂÂÂÂ
- Analizy, badania i pomiary służące poprawie sprawności procesów wytwarzania i przesyłu ciepła obejmują:
- analizę rynku ciepłowniczego obejmującą badanie wpływu czynników wewnętrznych i zewnętrznych,
- pomiary cieplno-przepływowe w obszarze bloków i kotłów ciepłowniczych, a także układów pompowych i sieci ciepłowniczych,
- analizy pracy źródeł (bloków i kotłów ciepłowniczych) oraz układów pompowych i sieci ciepłowniczych,
- analizy strat ciepła i strat hydraulicznych
- analizy możliwości poprawy sprawności wytwarzania ciepła oraz kierunków modernizacji i inwestycji,
- zbiorczą analizę kierunków modernizacji,
- analizy ekonomiczne poszczególnych wariantów technicznych,
- analizy ekonomiczne uzasadnionych technicznie wariantów modernizacji i inwestycji,
- rekomendacje optymalnego z punktu widzenia całego systemu ciepłowniczego wariantu techniczno-ekonomicznego.
- Wykonywane prace są zgodne z metodyką w zakresie poprawy efektywności energetycznej wyrażoną:
- wymaganiami Prawa energetycznego i Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych,
- Ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej,
- Programem Priorytetowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn. Efektywne Wykorzystanie Energii,
- normą PN-EN ISO 50001.