VII Konferencja Szkoleniowa Zakładu Techniki Cieplnej pn. RYNEK (bez) MOCY
W dniach 16–18 maja 2018 r. w Zamku Ryn odbyła się VII Konferencja Szkoleniowa Zakładu Techniki Cieplnej pn. „RYNEK (bez) MOCY. Praktyczne aspekty technicznego i organizacyjnego dostosowania jednostek wytwórczych do nowych wymagań środowiskowych i rynkowych". Zorganizowana przez Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki „ENERGOPOMIAR" Sp. z o.o. konferencja służyła poszerzeniu praktycznej wiedzy m.in. w zakresie zarządzania produkcją, podnoszenia sprawności wytwarzania energii czy dostosowania jednostek do zmian zachodzących w sektorze energetycznym oraz pozwoliła na wymianę doświadczeń specjalistów branży energetycznej.
Komitet Honorowy:
- Grzegorz Kotte – Wiceprezes Zarządu ds. Technicznych ENEA Wytwarzanie Sp. z o.o.
- Waldemar Szulc – Dyrektor Biura Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie
- Stanisław Siedlecki – Dyrektor Departamentu Zarządzania Wytwarzaniem ENERGA Elektrownie Ostrołęka S.A.
- Witold Kania – Główny Inżynier ds. Modernizacji Elektrowni PGE Energia Ciepła S.A. Oddział w Rybniku
Patronat Honorowy:
- Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych
- Urząd Dozoru Technicznego
Patronat Medialny
- Energetyka
- Energetyka Cieplna i Zawodowa
- Nowa Energia
- CIRE
Konferencja zgromadziła 160 osób. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele krajowych koncernów energetycznych, elektrowni, elektrociepłowni zawodowych i przemysłowych oraz firm dostarczających produkty i usługi dla energetyki.
W ramach 4 bloków tematycznych wygłoszono 27 referatów związanych z zakresem tematycznym konferencji, który obejmował takie zagadnienia jak:
- Rynek mocy – dostosowanie jednostek do wymagań rynku mocy a potencjalne korzyści wynikające z jego funkcjonowania.
- Wyzwania dla krajowej energetyki okiem praktyków – konkluzje BAT, pakiet zimowy, stabilność systemu elektroenergetycznego w dobie współpracy jednostek wytwórczych z jednostkami OZE, network code (kodeks sieciowy), klastry energii, magazynowanie energii.
- Regulacja bloków energetycznych – wpływ regulacyjnej pracy bloków na parametry emisyjne i sprawnościowe oraz właściwości materiałowe urządzeń.
- Kontrola eksploatacji w elektrowniach i elektrociepłowniach.
- Modernizacja urządzeń i instalacji energetycznych oraz przemysłowych w kontekście dostosowania do nowych wymagań prawnych i rynkowych.
- Innowacyjne rozwiązania w dziedzinie zarządzania mediami.
- Narzędzia informatyczne wspierające optymalizację procesów w energetyce cieplnej i zawodowej.
- Audyty energetyczne przedsiębiorstw – podsumowanie realizacji pierwszego obowiązku i perspektywy następnego okresu czteroletniego; studium przypadku.
- System białych certyfikatów wg znowelizowanej Ustawy o efektywności energetycznej oraz inne możliwości wsparcia inwestycji proefektywnościowych.
- Systemy zarządzania energią wg normy ISO 50001 – doświadczenia z wdrażania systemów w energetyce i przemyśle.
Wykaz referatów w podziale na bloki tematyczne - do pobrania
Ciekawe i wartościowe merytoryczne prezentacje, przygotowane i wygłoszone przez osoby z rozległą wiedzą oraz bogatym doświadczeniem zawodowym, a także szerokie grono specjalistów stworzyły niepowtarzalną okazję do dyskusji zarówno na sali obrad, jak i w kuluarach.
Zapraszamy na kolejną edycję Konferencji Szkoleniowej Zakładu Techniki Cieplnej, która odbędzie się w maju 2020 roku.