Strona startowa O firmie Aktualności ENERGOPOMIAR w Himalajach

ENERGOPOMIAR w Himalajach

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przez cały 2018 rok w kraju i za granicą obchodom jubileuszu towarzyszą liczne imprezy.

Jednym z takich wydarzeń jest projekt Polskie Himalaje 2018, na który składają się trzy elementy: supermaraton w stolicy Nepalu - Katmandu, trekking do bazy pod Everestem oraz narodowa wyprawa na najwyższy na świecie szczyt. Supermaraton został przeprowadzony na dystansie 100 kilometrów i wzięło w nim udział 137 uczestników. Warto dodać, że bieg miał miejsce na wysokości 1350 m n.p.m., a więc warunki odbiegały od tych, które towarzyszą sportowcom w tradycyjnych biegach długodystansowych. W trekkingu natomiast uczestniczyło ponad 500 osób podzielonych na 30 grup.

ENERGOPOMIAR wsparł jednego z uczestników - Marcina Skopa - i po raz kolejny nasza flaga pojawiła się w Himalajach. Po 2 tygodniach trekkingu wspinacze osiągnęli zamierzony cel i dotarli do bazy głównej pod Mount Everestem. Zdjęcia z niej można obejrzeć poniżej.

EP_Himalaje

EP_Himalaje

EP_Himalaje

EP_Himalaje

EP_Himalaje

EP_Himalaje

EP_Himalaje

EP_Himalaje

EP_Himalaje

EP_Himalaje

Warto przy tej okazji dodać, że wieloletnim pracownikiem ENERGOPOMIARU był jeden z najsłynniejszych polskich himalaistów – Andrzej Czok, który zdobył cztery ośmiotysięczniki (Lhotse - 8516 m n.p.m., Mount Everest - 8848 m n.p.m., Makalu - 8481 m n.p.m. oraz Dhaulagiri - 8167 m n.p.m.). Niestety nie udało mu się w 1986 r. zdobyć kolejnej góry – Kanczendzongi (8586 m n.p.m.), na której pozostał na zawsze.

Andrzej_Czok