Strona startowa Oferta usług Zakład Techniki Cieplnej

Zakład Techniki Cieplnej

Kontakt

ZAKŁAD TECHNIKI CIEPLNEJ
Dyrektor Zakładu: Edward Magiera
tel. 32 237 63 00
fax 32 237 63 01
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Zakład Techniki Cieplnej prowadzi badania kotłów i turbin wraz z ich urządzeniami pomocniczymi. Przedmiotem badań są wszystkie typy kotłów i turbin, a także urządzenia pomocnicze, w tym wszystkie typy zespołów młynowych, wentylatorów, pomp, chłodni, układów chłodzenia i układów ciepłowniczych. Zakład posiada duże doświadczenie w zakresie badań bloków z kotłami tradycyjnymi i kotłami fluidalnymi oraz bloków gazowo-parowych.

Wykonujemy badania i analizy żywotności poszczególnych elementów kotłów i turbin, np. ekranów parowników (cyrkulacja czynnika roboczego, temperatury metalu). Prowadzimy prace w zakresie modernizacji, optymalizacji oraz wizualizacji układów AKPiA.

Realizujemy prace odbiorowe pozwalające na weryfikację dotrzymania warunków technicznych ujmowanych w umowach zawieranych między stronami przedsięwzięcia inwestycyjnego, a także badania odbiorcze układów automatycznej regulacji częstotliwości i mocy (ARCM), zainstalowanych na jednostkach wytwórczych oraz badania zdolności tych jednostek do udziału w obronie i odbudowie zasilania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).

Opracowujemy analizy techniczno-ekonomiczne dotyczące procesów technologicznych w elektrowniach i elektrociepłowniach, analizy kosztów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła oraz analizy kosztów usług systemowych i rezerw mocy. Określamy i wskazujemy możliwości poprawy wskaźników eksploatacyjnych w energetyce wykonując audyty energetyczne oraz studia benchmarkingu. Projektujemy i wdrażamy systemy bilansowania i nadzoru eksploatacji elektrowni i elektrociepłowni, wykorzystujące metody techniczno-ekonomicznej kontroli nad eksploatacją (TKE®). Rozwiązania te wykorzystują wiedzę i doświadczenie specjalistów Energopomiaru oraz pozwalają służbom eksploatacyjnym i kierownictwu elektrowni na optymalne prowadzenie i bieżący nadzór nad pracą bloków energetycznych w celu minimalizacji kosztów produkcji przy uwzględnieniu obowiązujących wymogów prawnych.

Realizujemy liczne prace doradcze w zakresie kogeneracji wysokosprawnej, energii zielonej, emisji CO2 oraz z zakresu efektywności energetycznej urządzeń i układów.

Specjaliści Zakładu Techniki Cieplnej prowadzą prace z zakresu doradztwa technicznego oraz uczestniczą w pracach zespołu Inżyniera Kontraktu w najważniejszych projektach inwestycyjnych i modernizacyjnych krajowej energetyki - w zakresie technicznego nadzoru, odbiorów fabrycznych i opiniowania urządzeń (kotłów, turbin, pomp, wentylatorów, sprężarek, transformatorów, generatorów zaworów, palników, armatury, zbiorników, wymienników ciepła, chłodnic itp.).

Zakład Techniki Cieplnej wykonuje analizy i ekspertyzy na zlecenie instytucji i organizacji branżowych. Przykładem takiej pracy jest m.in. „Przewodnik metodyczny normalizujący tematykę gospodarki węglem kamiennym w elektrowniach i elektrociepłowniach” opracowany dla Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie, który obejmuje określenie zasad i wytycznych prowadzenia gospodarki węglem kamiennym, tj. przyjmowania i rozchodu węgla kamiennego pod kątem kontroli jego ilości i jakości oraz ewidencjonowania, a także przedstawianie różnic wynikających ze stosowania różnych metod rozliczeniowych.

Pracownicy Zakładu to wysoko wykwalifikowana kadra inżynierska w wielu specjalnościach. Przedstawiciele jednostki biorą udział w pracach Komitetów Technicznych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego do spraw urządzeń cieplno - mechanicznych w energetyce oraz pomp i turbin wodnych.

Usługi Zakładu Techniki Cieplnej skierowane są do elektrowni i elektrociepłowni zawodowych oraz elektrociepłowni przemysłowych. Oferujemy swoje usługi Klientom z sektorów przemysłu ciężkiego i chemicznego, ciepłownictwa i gospodarki komunalnej.

Referencje Zakładu obejmują również prace realizowane za granicą, m.in. Słowenii, Serbii, Bułgarii, Grecji, Turcji, Białorusi, Indiach, Iraku, Iranie, Libii, na Litwie.